پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
مجله علمی پژوهشی هنر

ونسان ون گوگ و راز مرگش

0 56

 

خودکشی ونسان ون گوگ و اسلحه خودکشی

حراج اسلحه ای که ونسان ون گوگ با آن خودکشی کرد، خبر داغ این روزها در رسانه های خبری و هنری است.

با اینکه علت اصلی خودکشی این هنرمند بزرگ و پر آوازه و اینکه در لحظه خودکشی چه در سر داشته هنوز دقیقا مشخص نیست اما با بازخوانی بخشی از نامه‌های ونسان ون گوگ به برادرش تئو، می‌توان به افسردگی عمیق این هنرمند نابغه تاریخ هنر پی برد.

چندی پیش، خبر قیمت و علت حراج اسلحه ای که  ون گوگ با آن خودکشی کرد، سر و صدای زیادی به پا کرد، قیمتی که چکش حراجی «اوکشن‌آرت» برای آن چندین بار فرود آمد و در نهایت به قیمت ۱۶۲ هزار یورو (برابر ۱۸۲ هزار دلار) در واقع سه برابر قیمت پیش‌بینی شده فروخته شد و در پایان در بیانیه‌اش نسبت به “تجاری شدن فاجعه‌ای که شایسته احترام بیش‌تری است” ابراز تاسف کرد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:  در میان تپه ها، فیلمی از محمدرضا کیوانفر

خودکشی ونسان ون گوگ و مشهورترین سلاح تاریخ هنر

با وجود اینکه حراج «مشهورترین سلاح در تاریخ هنر» از  سوی بیشتر منتقدان و موسسه ون‌گوگ مورد انتقاد قرار گرفت، اما پژوهش‌هایی که برای اطمینان از اصالت اسلحه ای که  ون گوگ با آن خودکشی کرد قابل تامل است.

با اینکه از کشته شدن ون گوگ حدود بیش از یک قرن می گذرد اما اینکه این هنرمند خودکشی کرده و یا به قتل رسیده، هنوز در حاله ای از ابهام است.

در ۲۷ ژوئیه ۱۸۹۰، این هنرمند هلندی وارد آورز-سور- اوز، دهکده‌ای در چند مایلی شمال پاریس شد .

مدتی بعد از ساکن شد او در این مزرعه خبر شلیک گلوله به شکمش سر و صدای زیادی به پا کرد و از آن جا که اسلحه ای که ونسان ون گوگ با آن کشته شد، قدرت زیادی نداشت، چندین روز طول کشید که ونسان ون گوگ براثر جراحت وارد شده فوت کند.

حدود بیش از هفت دهه بعد، یک کشاورز این اسلحه زنگ‌زده را در سال ۱۹۶۵ در مزرعه‌ای که ون‌گوگ در آن سکونت داشت، یافت.

 

فرضیه دیگری هم در دهه‌های اخیر درباره کشته شدن ونسان ون‌گوگ مطرح شده که از آن جمله میتوان به  شلیک تصادفی به‌وسیله خود ون‌گوگ و یا اینکه هنرمند توسط فردی دیگر به قتل رسیده است هم وجود دارد که درباره هیچ یک از فرضیه ها، اطلاعات و اطمینان دقیقی وجود ندارد.

بر اساس همین دلایل، اوکشن‌آرت بر این باور است که شواهد بیشتری در مورد اینکه ونسان ون گوگ خودکشی کرده است وجود دارد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:  در میان تپه ها، فیلمی از محمدرضا کیوانفر

قدمت این اسلحه نیز تقریبا به همان زمان خودکشی برمی‌گردد و کالیبر گلوله‌های این اسلحه بسیار به همان گلوله‌های اسلحه ای که ونسان ون گوگ با آن خودکشی کرد شباهت دارد.

به بر همین اساس اوکشن آرت در بیانیه‌ای قبل از فروش این اسلحه اعلام کرد: «همان زمان که ون‌گوگ آنرا شلیک کرد این اسلحه یافت شد.

کالیبرش مشابه همان گلوله‌ای است که پزشک ها در آن زمان از بدن هنرمند بیرون کشیده بودند. مطالعات علمی نشان می دهد که این اسلحه از آن زمان یعنی ۱۸۹۰ در زیر خاک بوده است.»

از طرفی، برگزارکنندگان حراج اسلحه ای که ونسان ون گوگ با آن خودکشی کرد نیز ابراز داشتند که دقیقا نمی شود تضمین کرد که این اسلحه همان سلاح معروف باشد اما میتوان اطمینان داشت که قدمتش با آن زمان هماهنگی دارد.

لازم به ذکر است، این اسلحه زنگ‌زده را یک مجموعه‌دار خصوصی، از این حراجی به صورت تلفنی خریداری کرد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:  در میان تپه ها، فیلمی از محمدرضا کیوانفر

ارسال یک پاسخ