پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
مجله علمی پژوهشی هنر

بنکسی مرز های فروش را جابجا کرد

بررسی جدیدترین خبر از دنیای گرافیتی بنکسی و فروش بی سابقه اثری از این هنرمند

0 17

بنکسی مرز های فروش را جابجا کرد

مطلب بنکسی مرز های فروش را جابجا کرد را اگر علاقه مند به هنر گرافیتی هستید به دقت مطالعه فرمایید .

هنرخیابانی، هنر شهری، گرافیتی از مواردی است که هر روز توجه بیشتری از مردمان به ویژه جوانان را به خود جلب می کند.

هنر خیابانی به خاطر فرم اجرا، نحوه بیان و تمامی حواشی مختلفی که دارد، برای بسیاری از افراد جالب است. کلکسیون داران بسیاری هستند که یک اثر گرافیتی را به صورت کامل، یعنی دیوار نقش بسته اثر را خریداری و با ماشین های سنگین جابجا و در مکانی مناسب نصب می کنند تا سایرین بتوانند به حالتی موزه وار از آن دیدن کنند.

بنکسی از آن دسته هنرمندانی است که کلکسون داران علاقه ی وافری به آثارش دارند . 
 بنکسی مرض های فروش را جابجا کرد

مقبولیت گرافیتی در دولت ها

اینکه هنر شهری چقدر مورد قبول حکومت ها و یا نقد سیستم های غیر خصوصی قرار گرفت مهم نیست، اهمیت این هنر زمانی است که علاقه مندان آن هر روز بیشتر و گسترش فرهنگ نمایش این آثار هر روز گسترده تر از گذشته می شود.

زمانی که رنگ و طرح به روی قسمتی از یک ساختمان، دیوار، خیابان و حتی ماشین های مختلف نقش می بندد، بینندگان در جستجوی معنای آن سر تکان میدهند. برداشت هر فرد نسبت به شخصی دیگر، باعث تمایز به معنای هر اثر گرافیتی شده و این موضوع بسیار حائز اهمیت است. بنکسی مرض های فروش را جابجا کرد

هنر شهری اگر چه در جهان بسیار پرکاربرد بوده و طرفداران خاص خود را دارد، در کشور ما نیز تا حدی رشد کرده است.

البته به این نکته باید توجه داشت که حضور هنرمندان بیشتر این سبک در خارج از کشور، باعث فرهنگ سازی هنر شهری، آموزش های درست و نقش و رنگ بندی های به روز تری شده و اگر در کشور ما، تعدد کم و کیفیت آثار در برخی موارد مناسب نیست، به همان دلایل است که ذکر شد. بنکسی مرض های فروش را جابجا کرد

ظهور هنر گرافیتی

حال با گذشت زمان از ظهور هنر گرافیتی در ایران، هنرمندان مطرحی در حال فعالیت هستند. بلک هند، شواتیر، الاون و تعدادی دیگر از فعالان گرافیتی، آثار خوبی را از خود بر چهره دیوار ارایه می کنند و امید دارند که روزی همچون هنرمندان خارج از ایران، با تجهیزات بیشتر و مکان های عمومی تری هنر خیابانی خود را به عرصه نمایش بگزارند.

مطالب مرتبط
خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:  برندهای معروف پوشاک ورزشی (قسمت سوم)

با این مطلب، به معرفی رویدادی دیگر از هنر شهری با آثار هنرمند مطرح جهان، بنکسی میپردازیم که بار دیگر تولید و فروش هر اثر او، حاشیه های جالبی را از او ارایه کرده است.

چگونه بنکسی مرز های فروش را جابجا کرد ؟

شب عالی ژان میشل باسکیات

یک شب عالی برای ژان میشل باسکیات  -Jean-Michel Basquiat –  با رکورد فروش ۱۲.۱ میلیون دلاری اثر خود ثبت شد. این نقاشی بنکسی در روز بیست و نهم ماه مارس ۲۰۱۹، روزی که بنا بود بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود در موزه بریستول به نمایش درآمد.

بنکسی در صفحه اینستاگرامی خود اعلام کرد: این یک رکورد محسوب می شود اما من هنوز مبلغی دریافت نکرده ام.

این اثر خیابانی در حدود چهار متر طول دارد. بنکسی در این اثر فضایی شبیه مجلس عوام بریتانیا را به تصویر کشیده است که در آن شامپانزه‌ ها مسئولیت کار را برعهده گرفته ‌اند.

بلک هند، شواتیر، الاون و تعدادی دیگر از فعالان گرافیتی، آثار خوبی را از خود بر چهره دیوار ارایه می کنند و همگام با هنرمندان خارجی پیش میروند.

او این تابلو را با نام «پارلمان، تکامل معکوس» معرفی کرده است. این اثر در  سال ۲۰۰۹ توسط ژان میشل باسکیات به تصویر درآمده است. این برای دومین سال پیاپی می باشد که نقاشی بنکسی مرز های فروش را جابجا کرد در حراجی ساتبی فریز لندن 

پیش بینی هایی از فروش بیشتر تابلو

پیش‌ بینی می‌ شد مبلغ مورد نظر برای فروش این تابلو بیش از ۲ میلیون دلار باشد. که رقم نهایی چند برابر پیش‌ بینی ‌ها از آب درآمد.

 بنکسی مرض های فروش را جابجا کردالکس برانزیک در یک کنفرانس خبری بعد از این حراجی اعلام کرد: این یک موقعیت باورنکردنی می باشد. باسکیات و بنکسی در حال فروش های قابل توجهی می باشند.

این مزایده بیشتر از ۱۳ دقیقه به طول نینجامید. درست است که بنکسی و باکسیات هر دو به یک میزان به سود دست پیدا کرده اند اما قطعا شهرت بنکسی بسیار بیشتر خواهد بود.

در این مزایده از میان ۴۲ قطعه که برای فروش گذاشته شده بودند، ۳ مورد پس گرفته شد و ۵ نفر موفق به فروش آثار خود نشده اند. این اعداد، میزان فروش در مزایده را به ۸۷% فروش قطعی رسانده است. البته این میزان نسبت به سال گذشته در حدود ۲۰% کاهش پیدا کرده است.

ارسال یک پاسخ