پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
مجله علمی پژوهشی هنر

انیمیشن آخرین داستان در اسکار ۲۰۲۰

انیمیشن «آخرین داستان» در فهرست ۳۲ اثر رقابت کننده در شاخه بهترین انیمیشن آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار قرار گرفته است.

0 29

انیمیشن آخرین داستان

راهیابی «آخرین داستان» به لیست رقابتی انیمیشن‌های اسکار ۲۰۲۰ نشان می‌دهد صنعت انیمیشن ایران جایگاه خود را در سطح بین‌المللی پیدا کرده است.

این برای اولین بار است که یک انیمیشن بلند سینمایی از ایران در رقابت اسکار حضور دارد و این خود یک اتفاق بسیار مهم در سینمای ایران به خصوص در حوزه انیمیشن است.انیمیشن آخرین داستان

اشکان رهگذر کارگردان انیمیشن «آخرین داستان» درباره اثرش می‌گوید:

پیشنهاد خودم بود. دغدغه این را داشتم که کار با کیفیت درباره شاهنامه در کشور داشته باشیم. برای انتخاب بازیگرانی که قرار بود به جای شخصیت‌ها صحبت کنند فهرستی داشتم و آن فهرست را با تینا پاکروان مطرح کردم.

او با شناخت و تجربه‌ای که داشت این فهرست را به روز و انتخاب‌ها را بهتر و درست‌تر کرد.

در نهایت ۱۴ بازیگر انتخاب شدند و پرویز پرستویی در نقش ارشیا وزیر جمشید و طهمورث استاد فریدون، اکبر زنجانپور در نقش کاوه، بیتا فرهی به جای اهریمن، لیلا حاتمی در نقش شهرزاد دختر جمشید، اشکان خطیبی در نقش فریدون و حامد بهداد در نقش ضحاک صحبت کردند.

اشکان رهگذر: در اسکار حرف برای گفتن داریم

شاید تصور تعدادی از این صداها در فضای انیمیشن کمی عجیب باشد اما انیمیشن ما فضای حماسی و اسطوره‌ای دارد و مخاطبش نوجوانان و بزرگسالان هستند و کودک نیستند که با بعضی صداها ارتباط برقرار نکنند؛ اتفاقاً به دلیل ژانر «آخرین داستان» صدای کسانی مانند اکبر زنجانپور یا فرخ نعمتی خیلی خوب روی کار نشسته است.

گروه سنی مناسب برای این انیمیشن

گروه سنی که برای این انیمیشن از سوی وزارت ارشاد اعلام شده، مثبت ۱۵ سال است، اما ما با وزارت آموزش و پرورش صحبت شده و مجوز اکران دانش‌آموزی با گروه سنی مثبت ۱۲ نیز داده شده است.

بالا بردن سطح استاندارد در انمیشن ایران

رهگذر گفت: «آخرین داستان» به لحاظ بصری توانسته استانداردهای انیمیشن ایران را بالا ببرد و در حوزه انیمیشن دو بعدی ویژگی‌های خاصی دارد. ما بر مکتب انیمه ژاپن تکیه کرده و سعی کردیم ایرانیزه‌اش کنیم.

در متحرک‌سازی‌ها و بازیگری برای کسانی که در ساخت انیمیشن حضور داشتند استاد بازیگری گرفتیم و ماه‌ها با آن‌ها کار کرد تا بتوانیم بازیگری در انیمیشن را پیاده کنیم و کاراکترها واقعاً حس داشته باشند.

در بخش اکشن سعی کردیم از حرکات پیچیده اجتناب نکنیم و از انیمیشن سه بعدی و جلوه‌های ویژه به صورت خیلی جدی استفاده کردیم».انیمیشن آخرین داستان

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:  در میان تپه ها، فیلمی از محمدرضا کیوانفر

اشکان رهگذر کارگردان این اثر گفت: انیمیشن «آخرین داستان» واجد همه شرایط ورود به رقابت اسکار بود و بعد از بررسی از سوی آکادمی اسکار، اجازه حضور در رقابت را پیدا کرد. این فیلم جزو آثار مستقل به شمار می‌رود که معمولا در بین ۵ نامزد نهایی‌ای که از سوی آکادمی معرفی می‌شود، یک یا ۲ اثر مستقل حضور دارند و این امیدواری ما را بیشتر می‌کند.

نکات مثبت این پروژه

یکی از نکات بسیار مثبت این پروژه این است که یک کار انیمیشن بلند سینمایی است و همه کیفیت‌ها و استانداردهایی که در همه جای دنیا از یک کار بلند سینمایی انتظار می‌رود، دارد؛ استانداردهایی که می‌تواند شامل روایت، گرافیک و کیفیت بصری باشد.

«آخرین داستان» به لحاظ صدا منحصربه‌ فرد است. هم به لحاظ بازیگرانی که در کار حضور دارند و هم به دلیل صداگذاری و طراحی صداگذاری. این انیمیشن اولین فیلم دالبی اتموس ایران است و موسیقی آن هم در سینمای ما کم‌نظیر است.

در اسکار تکلیف همیشه معلوم است و سیطره‌ای وجود دارد که استودیوهایی که هم ثروتمندند و هم تجربه و اعتبار بیشتر دارند مدعی اصلی هستند اما فهرستی از فیلم‌های مستقل است که انیمیشن ما هم در آن دسته بندی قرار گرفته و از نظر اعضای آکادمی می‌توانند تنوع ایجاد کنند و تکراری که هر سال روی کارهای کمپانی‌های دیزنی و پیکسار اتفاق می‌افتد بشکنند.انیمیشن آخرین داستانمراسم سالانه اسکار دارای بخشی برای حضور فیلم‌های غیرانگلیسی زبان است که تا امروز اصغر فرهادی در آن ۲ بار موفق به دریافت جایزه اصلی در این بخش شده است. این بخش در واقع مربوط به تولیدات سینمایی کشورهایی است که زبان‌شان انگلیسی نیست و تنها از هر کشور هم یک فیلم به نمایندگی پذیرفته می‌شود.

معرفی فیلم‌های برای حضور در این بخش از طریق نهادهایی صورت می‌گیرد که آکادمی در هر کشور آن‌ها را به رسمیت می شناسد، اما روند انتخاب بهترین انیمیشن متفاوت است چراکه انیمیشن ذاتاً دارای شخصیت‌های واقعی نیست که زبان خاص داشته باشد. آکادمی اسکار می‌گوید انیمیشن شخصیت‌ها را شبیه‌سازی می‌کند، در نتیجه می‌تواند به زبان‌های مختلف دوبله شود و در بخش غیرانگلیسی زبان قرار نمی‌گیرد.

حضور «آخرین داستان» به اسکار نشان می‌دهد که فضای سینمای ایران در حوزه انیمیشن چقدر باز شده است.

حضور «آخرین داستان» به اسکار نشان می‌دهد که فضای سینمای ایران در حوزه انیمیشن چقدر باز شده است، از طرف دیگر می‌بینیم که نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰، یک اثر مستند است و این ۲ امر نشان می‌دهد که فیلم‌های مستند و انیمیشن ایران کم‌کم می‌توانند جایگاه خود را در سطح جهانی محکم کنند.

ارسال یک پاسخ