خانه اخبار هنری ایران و جهان الکترونیک چاپی و بررسی آن -قسمت دوم

الکترونیک چاپی و بررسی آن -قسمت دوم

الکترونیک چاپی و بررسی آن -قسمت دوم

قسمت دوم از الکترونیک چاپی در این بخش مورد بررسی قرار میگیرد. الکترونیک چاپی از رویدادهای مدرن در حال حاضر است که تاثیرات مختلفی بروی زندگی ما میگذارد، در این نسخه به واکاوی این صنعت و نقش آن در زندگی انسان و جزئیات این تکنولوژی توسط علی ظریف خواهیم پرداخت.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
الکترونیک چاپی - قسمت اول

وضوح، رجیستر، ضخامت، مواد در الکترونیک چاپی

حداکثر رزولوشن مورد نیاز در ساختار چاپ متداول توسط چشم انسان تعیین می‌شود. نقاط با اندازه‌های کوچکتر از حدود ۲۰ میکرومتر قابل تشخیص توسط چشم انسان نبوده و در نتیجه بیش از توانایی فرآیندهای چاپ متداول است.

در مقابل، وضوح بالاتر و ساختارهای ریزتر در بسیاری چاپ‌های الکترونیکی لازم است، چرا که آنها به طور مستقیم الکترونیک چاپیتراکم و قابلیت مدار را تحت تاثیر قرار می دهند(به خصوص ترانزیستور).

شرایطی که برای دقت رویهم خوردگی چاپ یک لایه بر روی لایه دیگر مورد نظر الزامی است.

کنترل ضخامت، سوراخ ها، و سازگاری مواد (رطوبت پذیری، چسبندگی، حلالیت) در این فرآیند ضروری است، اما در چاپ متداول تنها در صورتی مهم است  که چشم قادر به تشخیص آن باشد. در مقابل، تصور بصری ارتباطی به بخش‌های الکترونیک چاپی ندارد.

فناوریهای چاپ الکترونیک چاپی

جاذبه فناوری چاپ برای ساخت الکترونیک به طور عمده منتج از امکان روی هم‌نشینی لایه‌های میکرو‌ساختار (و در نتیجه تولید مدارهای الکتریکی بر روی یک فیلم نازک) از یک راه بسیار ساده و مقرون به صرفه در مقایسه با الکترونیک مرسوم است.

همچنین نقشی که در پیاده سازی ویژگی‌های جدید و یا بهبود یافته (به عنوان مثال انعطاف‌پذیری مکانیکی) ایفا می‌کند.الکترونیک چاپی

انتخاب روش چاپ مورد استفاده با توجه به الزامات مربوط به لایه‌های چاپ شده، توسط خواص مواد چاپی و همچنین ملاحظات اقتصادی و فنی محصولات نهایی چاپ تعیین می‌شود.

فناوری‌های چاپ بر اساس چاپ ورقی و چاپ رول تقسیم می‌شوند.

در حوزه الکترونیک چاپی، سیستم‌های ورقی جوهر افشان و چاپ اسکرین ورقی برای تیراژ کم و با دقت بالا بهترین گزینه می‌باشند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
فروش تابلو مائو اثری از اندی وارهول

روش‌های چاپی گراور، افست و فلکسو برای تولید با حجم بالا، مانند سلول‌های خورشیدی رایج تر بوده و دستیابی به تولید ۱۰.۰۰۰ متر مربع در ساعت (متر مربع / ساعت) را امکان پذیر می‌سازد.

درعین حال چاپ افست و فلکسو به طور عمده برای چاپ مواد غیر آلی و آلی رسانا (همچنین برای دی الکتریک) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ گراور به ویژه برای چاپ لایه‌های حساس با کیفیت، مانند نیمه رساناهای آلی و نیمه رسانا / رابط های دی الکتریک مورد استفاده در ترانزیستورها با کیفیت بالای لایه ها مناسب است.

اگر وضوح بالا مورد نیاز باشد، از روش فناوری گراور برای چاپ مواد معدنی و رساناهای آلی بهره گرفته می شود. امروزه ترانزیستورهای اثر- میدانی آلی و مدارهای مجتمع را می توان به طور کامل با استفاده از روش های چاپی انبوه تولید نمود.

تالیف: علی ظریف، کارشناس تکنولوژی چاپ

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
فتوشاپ و چاپگرهای سه بعدی

حتما بخوانید

نگاهی به زندگی هانری روسو

هانری روسو نقاش فرانسوی و زندگی اوهانری ژولین فِلیکس روسو  (به فرانسوی: Henri Julien Félix Rousseau) ‏ (۲۱ مه ۱۸۴۴ - ۲ سپتامبر ۱۹۱۰)...

نمایشگاه گروهی نقاشی و حجم (نقش خود)

نمایشگاه گروهی نقاشی و حجم (نقش خود) نمایشگاه گروهی نقاشی و حجم با عنوان نقش خود در روز ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ با حمایت گالری سرزمین هنر...

چاپ هیدروگرافی و خلاقیت های نوین

چاپ هیدروگرافی و پیشینه آنچاپ هیدروگرافی (که بنام غوطه‌وری در آب، چاپ واتر ترانسفر، هیدرو دیپینگ نیز شناخته شده است) یک تکنیک چاپ تزیینی/...

نشر الکترونیک و صنعت چاپ – نسخه ۵۶

نشر الکترونیک و صنعت چاپ در دنیای نشر الکترونیک امروز که هر روز از امکانات بیشتری بهره مند میشود،‌ دنیای موضوعات دیجیتالی موضوع شگرف است...

ذات هنر ، تشنگی بی پایان – نسخه ۵۵

ذات هنر ، تشنگی بی پایان ذات هنر ، این عرصه ی ناب و بی بدیل، تجاربی را می طلبد که برخاسته از تلاش های...