پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
مجله علمی پژوهشی هنر

بررسی فیلم JoJo Rabbit (خرگوش جوجو)

بررسی فیلم JoJo Rabbit ، دارک کمدی و طنز تلخی است که به کارگردانی و نویسندگی تایکا وایتیتی تهیه شده است و برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم تورنتو 2019 شد. در این نسخه از مجله محتوای فیلم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

0 45

معرفی و بررسی فیلم JoJo Rabbit (خرگوش جوجو)

فیلم JoJo Rabbit به کارگردانی تایکا وایتیتی توسط مردم به‌ عنوان بهترین اثر جشنواره فیلم تورنتو سال ۲۰۱۹ انتخاب شد و فیلم Marriage Story و Parasite در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند .معرفی و بررسی فیلم JoJo Rabbit

برندگان جوایز جشنواره فیلم تورنتو سال ۲۰۱۹ که توسط مردم انتخاب می‌شود، فیلم JoJo Rabbit (خرگوش جوجو)، که با واکنش متفاوت منتقدان مواجه شده، توانست نظر مردم را جلب کند و توسط مردم به عنوان برنده بهترین فیلم جشنواره فیلم تورنتو امسال انتخاب شود.

با وجود نقدهای منفی و مثبت منتقدان، این فیلم که نگاه متفاوتی از آلمان نازی را در دوران جنگ جهانی دوم نشان می‌دهد، شانس زیادی را برای حضور در فصل جوایز به‌خصوص اسکار نیز پیدا کرده است.

سال گذشته فیلم Green Book (کتاب سبز) موفق شد برنده این جایزه شود و در نهایت نیز توانست جایزه اسکار بهترین فیلم سال را نیز دریافت کند و به همین منظور فیلم JoJo Rabbit شانس بالایی برای حضور در رقابت اسکار دارد .

تایکا وایتیتی، کارگردان فیلم‌هایی چون فیلم Thor: Ragnarok  (ثور: راگناروک)، فیلم What We Do In The Shadows (آنچه در سایه‌ها انجام می‌دهیم) و فیلم Hunt for the Wilderpeople (شکار برای مردم وحشی)، وظیفه کارگردانی و نوشتن فیلم‌نامه فیلم JoJo Rabbit را بر عهده داشته که این فیلم اقتباسی از رمانی به نام Caging Skies اثر کریستین لئونز است.

علاوه بر کارگردانی، وایتیتی نقش آدولف هیتلر را نیز در این فیلم بازی کرده که فیلم جدید او ترکیبی از دارک کمدی و طنز تلخ است.

معرفی و بررسی فیلم JoJo Rabbitدر این فیلم وایتیتی، جهان یک پسر آلمانی جوان را کشف می‌کند که در تلاش و تقلاست تا جایگاه خودش را در رژیم فا شیستی پیدا کند. او برای خودش یک دوست خیالی خلق می‌کند و دوست خیالیاش کسی نیست جز آدولف هیتلر!

در این فیلم شاهد یک نسخه متفاوت از آدولف هیتلر هستیم که به جوجو مشورت می‌دهد و حتی کمک می‌کند!

این فیلم با صحنه‌ای طولانی در مورد روش درست گفتن “سلام نازی” در سال آخر جنگ و در دهکده‌ای در آلمان، شروع می‌شود و بعد از آن نسخه آلمانی ترانه‌ی «می‌خواهم دستت را بگیرم» گروه بیتلز شنیده می‌شود.

معرفی و بررسی فیلم JoJo Rabbitجوجو مایل است بخشی از جوانان وفادار به هیتلر باشد و تبدیل به یک نازی خوب شود.

اما او در اصل یک پسربچه‌ی کوچک ترسیده است که بعد از این که در کمپ آموزشی نازی‌ها از کشتن یک خرگوش سر باز می‌زند، همه او را “خرگوش جوجو” صدا می‌کنند.

در نتیجه او یک دوست خیالی برای خودش خلق می‌کند؛ یک آدولف هیتلر احمق که مشوق بدترین افکار و تصمیمات این پسر است .

مادر جوجو، رزی، به وضوح، نسبت به پسرش تعلق خاطر کمتری به نازی‌ها دارد.

در عین حال متوجه می‌شود که مادرش به یک دختر یهودی هم پناه داده است. او دختر یهودی را در اتاق زیر شیروانی‌اش پیدا می‌کند و به دنبال پیدا کردن راهی برای خلاصی از این دختر است.

برای جوجو که به او گفته شده بود یهودی‌ها شاخ و فلس و چیزهایی از این قبیل بر روی بدن خود دارند، پیدا کردن السا که یک دختر نوجوان معمولی است، حسابی تعجب‌آور است .

مطالب مرتبط
خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:  در میان تپه ها، فیلمی از محمدرضا کیوانفر

نازی‌های فیلم با اینکه دوست دارند خطرناک به نظر بیایند اما به جز عده‌ای احمق، برداشت دیگری از آن‌ها نمی‌شود. با اینکه ممکن بود ارائه‌ی تصویری احمقانه از نازی‌ها ایده‌ی خوبی به نظر نیاید، اما وایتیتی و بازیگرانش توانسته‌اند ترکیب بی‌نظیری را روی پرده ببرند.

اما اتفاق‌های دیگری به جز مسخره کردن نازی‌ها نیز در این فیلم رخ می‌دهد.

همانطور که تنفر جوجو از دنیا به آرامی از بین می‌رود، این کمدی تاریک جایی برای اضافه کردن لحظاتی لطیف و احساسی پیدا می‌کند .

معرفی و بررسی فیلم JoJo Rabbit

کریستوفر مچل منتقد cinevue نوشته است :

 ”پیام اصلی فیلم «خرگوش جوجو»، این است که نفرت نه در قالب یک هیولا بلکه در شکل یک دوست به شما نزدیک می‌شود، به طرز تاثیرگذاری به تصویر کشیده شده است.

در کنار هم قرار گرفتن جوجو و همتایان نازی بزرگ سالش آغازگر روندی از تنفر است که محبت و مهربانی را کنار زده و ما را مجبور می‌کند از خودمان پنهان شویم. در سیستمی که مرگ را می‌پر ستند، ستایش زندگی، حتی در خفا هم، بهترین نوع مقاومت به حساب می‌آید .”

جو لیپست منتقد Consequence of Sound در نقد خود آورده است :

” فیلم‌نامه‌ی خنده‌دار وایتیتی و بازی رنگارنگ و شاد او در نقش مکمل شخصیت آدولف هیتلر به طور مشخص نقاط برجسته‌ی کمدی «خرگوش جوجو» به حساب می‌آیند. اما فیلم فقط به این دلیل بسیار خوب از آب درآمده است که میان حال و هوای مختلفش تعادل برقرار کرده است.

در نهایت وایتیتی فراتر از ارائه‌ی یک هیتلر خنده‌دار رفته و نگاهی خنده‌دار و به طرز تعجب آوری احساسی به اینکه چطور دو کودک برای سرپا نگه داشتن احساس محبت و شفقت در میان انسان‌ها به یکدیگر تکیه می‌کنند، انداخته است.”

 فیلم JoJo Rabbit برای اکران در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ (۲۶ مهر ۱۳۹۸) برنامه‌ریزی شده است.معرفی و بررسی فیلم JoJo Rabbit

اسکارلت جوهانسون، تایکا وایتیتی، سم راکو ، رومان گریفین دیویس، تومانسین مک‌کنزی، ربل ویلسون، آلفی آلن و استیون مرچنت، دیگر بازیگرانی هستند که در فیلم JoJo Rabbit حضور دارند و به ایفای نقش پرداخته‌اند .

اولین تیزر تریلر فیلم JoJo Rabbit (خرگوش جوجو) منتشر شده است. کمپانی فاکس سرچلایت اولین تیزر تریلر این فیلم دارک کمدی را منتشر کرده که در این تریلر کوتاه که زمانش کمتر از یک دقیقه است، به جنگ جهانی دوم و سال ۱۹۴۰ سفر می‌کنیم و با جوجو آشنا می‌شویم.

 

کارگردان:  Taika Waititi

بازیگران: Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Taika Waititi

تاریخ اکران: ۱۸ اکتبر) ۲۶ مهر ۱۳۹۸)

نویسنده : فاطمه مقدسی

ارسال یک پاسخ