پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
مجله علمی پژوهشی هنر

معرفی سبک عکاسی Ornitographies «ژاوی بو»

تصاویر زیبا و چشمگیر و خارق‌العاده‌ای که مشاهده می کنید، مربوط به مسیر پرواز دسته‌ جمعی پرندگان است که توسط عکاس کاتالانی به نام ژاوی بو تهیه شده و داستان پرواز و کوچ این پرندگان را نشان می دهد.

0 25

معرفی سبک عکاسی Ornitographies «ژاوی بو»

تصاویر زیبا و چشمگیر و خارق‌العاده‌ای که مشاهده می کنید، مربوط به مسیر پرواز دسته‌ جمعی پرندگان است که توسط عکاس کاتالانی به نام ژاوی بو تهیه شده و داستان پرواز و کوچ این پرندگان را نشان می دهد.

بسیاری از مردم هنگامی که با صحنه ی زیبای پرواز پرندگان در آسمان مواجه می شوند، از این همه زیبایی لذت برده و محو تماشای آن می شوند. در این بین عکاس کاتالانی به نام «ژاوی بو» (Xavi Bou)، با استفاده از خلاقیتش داستان پرواز و کوچ پرندگان را به نحوی خاص تر و متفاوت‌تر روایت می کند.معرفی سبک عکاسی Ornitographies «ژاوی بو»

ژاوی، عکاس طبیعت است و عکس‌های بسیاری از حیوانات و پرندگان تهیه کرده است اما در وب و شبکه‌های اجتماعی، به نام سبک عکاسی Ornitographies یا عکاسی مسیر پرواز پرندگان مشهور است.

پروژه‌ای جدید و خلاقانه که گویای نگاهی نو و متفاوت به پرواز و مهاجرت پرندگان است و ریشه‌های آن به دوران کودکی ژاوی بو باز می‌گردد. یعنی همان زمانی که او با پدربزرگش برای مدتی طولانی پیاده‌روی می کرد و رو به آسمان، مسیر پرواز پرندگان را نظاره گر بود.معرفی سبک عکاسی Ornitographies «ژاوی بو»

ژاوی بو عکس‌های بسیار زیبا و خارق العاده ای از پرواز دسته جمعی و گروهی پرندگان خلق کرده است. عکس‌هایی فرمی شکل که بیشتر به قلم‌زنی و نقاشی شباهت دارند، تا تصاویری واقعی. این تصاویر گاهی شبیه به اشکال مختلف، از قبیل توده‌های ابری، روبان‌های پیچ و تاب خورده در باد و … هستند.معرفی سبک عکاسی Ornitographies «ژاوی بو»

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:  در میان تپه ها، فیلمی از محمدرضا کیوانفر

ژاوی بو می‌گوید: هنگامی که درگیر یک پروژه طوفان مغزی درباره عکاسی از حیوانات بودم؛ نگاهم به آسمان افتاد و دسته‌ای پرنده در حال پرواز دیدم. یاد کودکی‌ام افتادم و اینکه چرا آن‌ها را عکاسی نکردم. به این ترتیب، سبک عکاسی Ornitographies را خلق کردم که مختص خودم است.

ژاوی بو به دنبال کشف مسیر پرواز پرندگان می‌افتد و به دنبال راهی برای نمایان ساختن آن ها می گردد. این سبک عکاسی بسیار دشوار است. گاهی باید دوربین را در دست و گاهی روی سه‌پایه قرار دهد. پرندگان همیشه باید در کادر لنز باشند و مسیرهای از پیش فرض شده را بپیمایند چون در غیر این صورت از کادر خارج شده و غیر قابل دسترس می‌شوند.معرفی سبک عکاسی Ornitographies «ژاوی بو»

این نوع از عکاسی همیشه قابل پیش بینی نیست و آن‌طور که برنامه‌ریزی شده؛ اتفاق نمی‌افتد و در برخی مواقع، لحظه‌هایی جادویی ولی ناامیدکننده‌ای رخ می‌دهد.

«ژاوی بو» به کشورها و مناطق طبیعی گوناگونی سفر کرده و تمرکز خود را روی الگوهای پرواز پرندگان گذاشته است. به گفته خودش، گاهی شاعرانه، گاهی تکنیکی و گاهی علمی عکاسی می‌کند ولی مهم این است که عاشق طبیعت و زیبایی پرواز پرندگان است.معرفی سبک عکاسی Ornitographies «ژاوی بو»

عکس‌های Ornitographies ژاوی بو اغلب انتزاعی و منحصر به‌ فرد هستند و هنر ویژه این عکاس را به نمایش می گذارند.

ارسال یک پاسخ