خانه اخبار هنری ایران و جهان تلخی زندگی فریدا کالو چه بود؟ - قسمت اول

تلخی زندگی فریدا کالو چه بود؟ – قسمت اول

فریدا کالو و مروری بر آثار و زندگی آن – قسمت اول

با نگاهی به فریدا کالو و زندگه او و بررسی تاریخ هنر متوجه می‌شویم که نقاشان زن همواره زیر سایه‌ی سنگین استادان بزرگ مرد هستند و این زنان اغلب نتوانسته‌اند در تاریخ به جایگاهی که لایق آن هستند، دست پیدا کنند.

از همان دوران رنسانس آغازین که پیشرفت نقاشی سرعت گرفت، نقاشان زن مورد استقبال حامیان هنر، منتقدان، هنرمندان مرد و مردم جامعه قرار نمی‌گرفتند و برای پیشرفت و نشان دادن استعدادشان کاری بس سنگین‌تر از مردان هنرمند داشتند.

نقاشی های فریدا و خانه آبی

اما امروزه در تاریخ هنر زنانی را می‌شناسیم که در جایگاه خوبی قرار دارند و خود را هم‌سطح نقاشان مرد بالا کشیده‌اند. نقاشان زنی همچون آرتمیسیا جنتیلسکی، جودیس لیستر، روزا بونور، برت موریسو، ماری کاسات، جورجیا اوکیف و البته فریدا کالو در دوران زندگی خود با تلاش بسیار توانستند به موفقیت برسند و پس از مرگشان نیز شخصیت بزرگ آنان و ارزش آثارشان بیشتر مشخص شد.

موزه

در این میان، فریدا کالوی مکزیکی یکی از خاص‌ترین و محبوب‌ترین نقاشان درتاریخ است.

زندگی زجرآور و مرگ دردناک او، ارتباطش با یکی از بزرگ‌ترین نقاشان تاریخ مکزیک، دیگو ریورا و ازدواج با او، فعالیت‌های سیاسی و البته شاهکارهای هنری‌اش عواملی هستند که امروزه وی را به عنوان یکی از برجسته‌ترین هنرمندان زن می‌دانند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
پرینت سه بعدی از محصولات هوندا

تولد فریدا کالو و آغاز زندگی

فریدا کالو در ششم جولای ۱۹۰۷ در شهر کوچک کویوآکان در مکزیک متولد شد. در شش سالگی به بیماری فلج اطفال دچار شد و چندین ماه را در خانه بستری بود. این بیماری به پای راست او آسیب زد و در رشد طبیعی آن اختلال ایجاد کرد.

فریدا در سال ۱۹۲۲ به یک دانشگاه معتبر در مکزیکوسیتی راه یافت و در اینجا به تحصیل در رشته‌ی پزشکی پرداخت.

اما سه سال بعد از این، مسیر زندگی وی تغییر کرد؛ در سال ۱۹۲۵ فریدا از مسافران یک اتوبوس شهری بود که این اتوبوس دچار حادثه شد و فریدا به شدت مجروح گردید.

نقاشی های فریدا کالو و خانه آبی

اعضای بدن او از جمله پا، سینه، کمر، لگن و شانه‌ی او آسیب دید و پزشکان زنده ماندن وی را معجزه دانستد. در این تصادف همچنین یک میله‌ی آهنی به رَحِم او فرو رفت و فریدا توانایی بچه‌دار شدن را برای همیشه از دست داد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
موفقیت عکاس ایرانی در مسابقه عکاسی فرانسه Px3

فریدا در بستر بیماری بود که پدرش برای او لوازم نقاشی خرید و این شروعی بود بر زندگی هنری وی. فریدا کالو به نقاشی از چهره‌ی خود و اعضای خانواده‌اش پرداخت و پس از بهبودی، نخستین خودنگاره‌اش را به دیگو ریورا که در آن زمان از بزرگ‌ترین نقاشان مکزیک بود نشان داد.

ریورا به تحسین استعداد فریدا پرداخت و در ادامه، خواستار ادامه‌ی ارتباط با او شد.

نقاشی های فریدا کالو و خانه آبیدیگو و فریدا در سال ۱۹۲۸ با یکدیگر ازدواج کردند، ازدواج و زندگی مشترکی که حاشیه‌های فراوان به همراه داشت؛ مادر فریدا با این ازدواج به شدت مخالف بود و پدرش نیز چندان رضایتی نداشت.

ریورا حدود بیست سال از فریدا بزرگ‌تر بود و این سومین ازدواجش بود. پس از آغاز زندگی مشترک، ریورا به فریدا وفادار نبود و همواره با زنان دیگر سرگرم بود.

پس از تحمل یازده سال بی‌وفایی شوهر و البته دیدن وی در بستر خواهر کوچکتر خود، فریدا در سال ۱۹۳۹ درخواست طلاق داد و از ریورا جدا شد.

زندگی فریدا پس از طلاق از ریورا

پیش از طلاق و پس از آن، فریدا نیز با مردان دیگر از جمله لئو تروتسکی، سیاستمدار جنجالی روس، روابطی عاشقانه داشت. دیگو و فریدا اما در سال ۱۹۴۰ بار دیگر با یکدیگر ازدواج کردند و تا آخر عمر همراه یکدیگر ماندند.

فریدا که توانایی بچه‌دار شدن را از دست داده بود، در سال ۱۹۳۰ باردار شد و سپس به عمل سقط جنین تن داد. او در طول چهار سال مقابل باز هم باردار شد و که این بار نیز به عمل سقط جنین انجامید.

با این عمل‌ها، سلامتی فریدا به شدت کاهش یافت.

در اوایل دهه‌ی ۱۹۳۰ ریورا سفارش انجام چند دیوارنگاره را در امریکا دریافت کرد و همراه با فریدا مدتی را در نیویورک گذراند.

پس از بازگشت به مکزیک، فریدا بیش از پیش خود را وقف نقاشی کرد و آثار ارزشمندی را آفرید.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
تلخی زندگی فریدا کالو چه بود؟ - قسمت دوم

حتما بخوانید

نگاهی به زندگی هانری روسو

هانری روسو نقاش فرانسوی و زندگی اوهانری ژولین فِلیکس روسو  (به فرانسوی: Henri Julien Félix Rousseau) ‏ (۲۱ مه ۱۸۴۴ - ۲ سپتامبر ۱۹۱۰)...

نمایشگاه گروهی نقاشی و حجم (نقش خود)

نمایشگاه گروهی نقاشی و حجم (نقش خود) نمایشگاه گروهی نقاشی و حجم با عنوان نقش خود در روز ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ با حمایت گالری سرزمین هنر...

چاپ هیدروگرافی و خلاقیت های نوین

چاپ هیدروگرافی و پیشینه آنچاپ هیدروگرافی (که بنام غوطه‌وری در آب، چاپ واتر ترانسفر، هیدرو دیپینگ نیز شناخته شده است) یک تکنیک چاپ تزیینی/...

نشر الکترونیک و صنعت چاپ – نسخه ۵۶

نشر الکترونیک و صنعت چاپ در دنیای نشر الکترونیک امروز که هر روز از امکانات بیشتری بهره مند میشود،‌ دنیای موضوعات دیجیتالی موضوع شگرف است...

ذات هنر ، تشنگی بی پایان – نسخه ۵۵

ذات هنر ، تشنگی بی پایان ذات هنر ، این عرصه ی ناب و بی بدیل، تجاربی را می طلبد که برخاسته از تلاش های...