خانه اخبار هنری ایران و جهان خانه موزه مقدم در مترو به نمایش در آمد

خانه موزه مقدم در مترو به نمایش در آمد

خانه موزه مقدم نمایشگاهی در مترو

چندی پیش، نمایشگاهی از عکس های مربوط به خانه موزه مقدم با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و شرکت مترو شهرداری از ایستگاه مترو انقلاب آغاز به کار کرده و تا پایان تابستان به ‌صورت گردشی در ایستگاه‌های مختلف مترو شهر تهران ادامه خواهد داشت.

هدف از برگزاری این نمایشگاه عکس، معرفی خانه موزه مقدم به گردشگران شهری است که در این نمایشگاه، خانه  مقدم در قاب چهل تصویر روایت و معرفی شده است.

جهت آشنایی با خانه مقدم، مختصری درباره ی این بنای ارزشمند و تاریخی، بیان می شود.

خانه موزه مقدم دانشگاه تهران، دارای قدمتی تاریخی است که معماری قدیمی ایران را در بخش‌های مختلف از جمله اتاق گاهنگاری ، اتاق پیشخوان، ایوان قاجار، گلخانه، حوضخانه و…. به نمایش می‌گذارد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
گالری سیحون از ابتدا تا کنون و حمایت از هنرمندان

خانه مقدم ، مکانی مجلل از دوران قدیم

خانه مقدم از جمله خانه های مجلل دوران قاجار، متعلق به یکی از درباریان آن زمان به نام محمد تقی خان احتساب الملک بوده است.

وی دو فرزند به نام های حسن و محسن داشت که جهت ادامه تحصیل به اروپا رفته بودند.حسن در فعالیت های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضوری فعال داشت و در جوانی فوت کرد.

برادر کوچکتر، محسن، پس از اتمام تحصیلات خود در رشته های نقاشی، تاریخ هنر و باستان شناسی  در سال ۱۳۱۵ ه.

ش به میهن بازگشت و به همراه همسر فرانسوی خود «سُلما» در خانه پدری، یعنی همان خانه مقدم، سکنا گزیدند.

استاد محسن مقدم، و همسرش در کنار فعالیت های علمی به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداختند و آنها را با نظم و سلیقه خاصی در خانه موزه مقدم نگهداری کردند.

از ویژگی های بارز خانه  مقدم ، هماهنگی نسبی فضای معماری با آثار تاریخی موجود در آن است.

در سال ۱۳۵۱ه.ش، زنده یاد استاد محسن مقدم، استاد ممتاز دانشگاه تهران، با توجه به علاقه فراوانش به علم، تاریخ و هنر، منزل پدری خود یا محل کنونی خانه موزه مقدم را با تمام اشیاء و آثار نفیس گردآوری شده وقف دانشگاه تهران کرد.

 استاد محسن مقدم در سال ۱۳۶۶ ه.ش به دیار باقی شتافت و در سال۱۳۶۹ه.ش، پس از مرگِ همسر ایشان، تولیت خانه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار گرفت.

 

 

حتما بخوانید

نگاهی به زندگی هانری روسو

هانری روسو نقاش فرانسوی و زندگی اوهانری ژولین فِلیکس روسو  (به فرانسوی: Henri Julien Félix Rousseau) ‏ (۲۱ مه ۱۸۴۴ - ۲ سپتامبر ۱۹۱۰)...

نمایشگاه گروهی نقاشی و حجم (نقش خود)

نمایشگاه گروهی نقاشی و حجم (نقش خود) نمایشگاه گروهی نقاشی و حجم با عنوان نقش خود در روز ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ با حمایت گالری سرزمین هنر...

چاپ هیدروگرافی و خلاقیت های نوین

چاپ هیدروگرافی و پیشینه آنچاپ هیدروگرافی (که بنام غوطه‌وری در آب، چاپ واتر ترانسفر، هیدرو دیپینگ نیز شناخته شده است) یک تکنیک چاپ تزیینی/...

نشر الکترونیک و صنعت چاپ – نسخه ۵۶

نشر الکترونیک و صنعت چاپ در دنیای نشر الکترونیک امروز که هر روز از امکانات بیشتری بهره مند میشود،‌ دنیای موضوعات دیجیتالی موضوع شگرف است...

ذات هنر ، تشنگی بی پایان – نسخه ۵۵

ذات هنر ، تشنگی بی پایان ذات هنر ، این عرصه ی ناب و بی بدیل، تجاربی را می طلبد که برخاسته از تلاش های...