پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
مجله علمی پژوهشی هنر

فردی مرکوری و حماسه کولی

در این نسخه از مجله پان آرت بررسی خلاصه ای خواهیم داشت از زندگی ستاره گروه موسیقی کوئین، فردی مرکوری که از فیلم حماسه کولی با کارگردانی برایان سینگر تهیه و به رشته تحریر در آمده است.

0 34

 

حماسه کولی یا Bohemian Rapsody  یک فیلم درام بیوگرافی ۲۰۱۸ درباره فردی مرکوری ، خواننده اصلی گروه راک بریتانیاییکوئین ،Queen  است.کارگردانی این فیلم توسط برایان سینگر از فیلمنامه آنتونی مک کارتن ساخته شده و توسط گراهام کینگ و مدیربرنامه های گروه کوئین ،Jim Beach تهیه شده است.

اعضای تیم اصلی کوئین، برایان می و راجر تیلور هستند که به عنوان مشاور کمک می کردند. این فیلم زندگی خواننده اصلی گروه را از تشکیل گروه تا اجرای کنسرت live Aid در سال ۱۹۸۵ در استادیوم اصلی  ویمبلی دنبال می کند.حماسه کولی و فردی مرکوری

حماسه کولی در سال ۲۰۱۰ اعلام شد، که ساشا بارا کوهن، نقش فردی مرکوری را بازی می کند. پس از اینکه او در سال ۲۰۱۳ به خاطر اختلافات با تولیدکنندگان، این پروژه را ترک کرد، چند سال پیش از آنکه رامی مالک جزو بازیگران اصلی شود، از بین رفته بود.

دکستر فلچر، که ابتدا قرار بود کارگردانی این فیلم را در اوایل توسعه، انجام دهد، برای تکمیل و توسعه این فیلم استخدام شد؛ اگرچه سینگر اعتبار تک کارگردانی را  مطابق دستورالعملهای انجمن صنفی آمریکا تا انتها نگه داشت.

در سال ۱۹۷۰ لندن ، فرخ “فرد” بولسارا ، پناهنده هندی – پارسی از زنگبار ، به عنوان مسئول جابجایی چمدانها در فرودگاه هیترو فعالیت می کرد و به همراه پدر و مادر و خواهرش زندگی می کرد.

بعد از دیدن اجرای اهنگ ” Doing All Right” توسط گروه  “smile” در یک فروشگاه، فردی با برایان می و راجر تیلور روبه رو شد.

با فهمیدن اینکه خواننده اصلی آنها (Tim Staffell) استعفا داده، فردی پیشنهاد داد که به گروه آنها بپیوندد و توانایی خوانندگی خود را به آنها نشان داد. همزمان فردی و مری با هم آشنا شده و توانایی هم را محک میزدند.

فردی مرکوری با اعضای تیم همیشه درباره ی بزرگتر فکرکردن و فروختن ماشین ون برای اجاره ی Trident Studios و ضبط کردن آلبوم اولیه بحث و گفتگو می کرد.

یکی از نمایندگان A&R از EMI Records ، با تماشای آزمایشی گروه ، از مهندس صدای مجموعه، دموی آهنگ آنها را خواست.

فردی اسم گروه را به queen تغییر داد و فرخ بولسارا هم اسم خود را از نظر قانونی به Freddie Mercury تغییر داد.

گروه کوئین، مدیر برنامه های التون جان را استخدام کرد و قراردادی با EMI امضا کردند. حضور در صدر جدول آهنگ های pop این فرصت را به  کوئین داد تا آلبوم “Killer Queen” را ضبط کنند. این آلبوم در چارت امریکا در صدر جدول جای گرفت و تمام بلیط ها در زمانی بسیار کم به فروش رسید.

فردی مرکوریدر سال ۱۹۷۵ گروه کوئین، چهارمین آلبوم خود را به اسم a night at the Opera  ضبط کرد، اما EMI را ترک کرد به دلیل اینکه ری فوستر، از انتشار نسخه اپرا طور تک آهنگ “Bohemian Rhapsody” خودداری کرد.

چون این آهنگ شش دقیقه طول می کشید و با اصول کاری او منافات داشت. فاستر همچنین این ترانه را به خاطر متن و ملودی آهنگ مسخره کرد، که فردی با پرتاب کردن سنگی به پنجره فاستر و فحش دادن به او تلافی  کرد.

فردی با آشنایی که در یک کانال رادیو به اسم Kenny Everett داشت ، آهنگ را روی رادیو پخش کرد.  این آهنگ مدتی بعد از پخش، نقدها و تحسین های بسیاری را جلب کرد که البته شهرت آن بسیار شد و گروه کوئین وارد فاز تازه ای از اجرای برنامه های خود شد.

تنش در این گروه زمانی زیاد شد که رابطه فردی و پل مرزها را رد می کند. در یک مهمانی فردی با یک خدمتکار به اسم جیم هاتون آشنا شد. جیم به فردی مرکوری میگوید برای امکان ملاقات دوباره فردی باید یاد بگیرد تا به خودش احترام بگذارد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:  در میان تپه ها، فیلمی از محمدرضا کیوانفر

در این میان برایان می، آهنگ We Will Rock You” ” را نوشت، که شنوندگان نیز در اجرای آن شریک و سهیم هستند، که اجرای این آهنگ بسیار قوی و موفق بود.

در آن زمان پل به فردی پیشنهاد برهم زدن گروه را داد تا در پی آن با افرادی مانند مایکل جکسون رقابت داشته باشد، فردی زمانی که نامتعادل و عصبانی بود بدون مشورت با گروه، مدیر برنامه های خود را اخراج می کند و در پی آن آشوبی ایجاد می شود که روند رو به افول مرکوری از همانجا بیشتر شد.

فردی مرکوریفشارها بیشتر می شود و تصمیم های فردی برای سوق دادن کوئین به سبک های دیگر موسیقی مانند دیسکو و کلوپ درگیری های بیشتری را با گروه ایجاد می کند.

در این میان John Deacon کسی که همیشه ایده های عالی و خارق العاده ای با پروژه در میان می گذاشت ، upbeat bass riff را نوشت که منجر به آهنگ عالی بعدی کوئین یعنی “Another One Bites the Dust”شد.

در یک کنفرانس مطبوعاتی که آلبوم Queen Space را با نام Hot Space در ۱۹۸۲ تبلیغ می کرد ، فردی مرکوری با سؤالاتی درباره زندگی شخصی خود بمباران شد و او را عصبانی کرد.

بعد از موزیک ویدیوی “I Want to Break Free ” رابطه فردی با هم گروهی هایش بدتر شد، در زمانی که گروه در شرایط بدی قرار داشت، از MTV منع شد.

فردی اعلام کرد که پیشنهاد تک خوانی ۴ میلیون دلاری CBS Records را قبول کرده و گروه به این دلیل از هم پاشیده شده است.

در ۱۹۸۴ ،فردی به مونیخ رفت تا اولین آلبوم تک نفره خود” Mr. Bad Guy “را حاضر کند که این روند اجرا او را از گروه جدا و به خاطر رفتارهای نابهنجار دچار بیماری سختی شد.

مری، همسر اول فردی مرکوری ، که هم اکنون با شریک زندگی جدید خود باردار است و نگران فردی است، از او می خواهد که به گروه برگردد، زیرا به آنها در کنسرت سودمند باب گلدوف ، Live Aid در استادیوم ومبلی ، پیشنهاداتی داده شده است.

با فهمیدن اینکه پل از قصد، برای کنترل فردی این موضوع را به او نگفته، سریعا او را اخراج کرد، اما پل با مراجعه به عموم و شرکت در مصاحبه های تلویزیونی، فردی را بد نام کرد.

فردی به لندن برگشت و جیم هوتون را پیدا کرد و وقتی با اعضای تیم صحبت و عذرخواهی کرد، پس از آشتی کردن اعضای گروه، تصمیم بر این شد که تمام اعتبار آهنگ های منتشر شده تماما برای گروه کوئین باشد و تمام هزینه ها تقسیم بر افراد شود، در این حال، جیم بیچ به آنها پیشنهادی مبنی بر شرکت در Live Aidرا می دهد که اعضای گروه قبول کردند.

حماسه کولیبا گسترش HIV / AIDS در سراسر جهان ، فردی فهمید که به ویروس مبتلا شده است. او هم گروهی های خود را در طول تمرین از این موضوع با خبر کرد. اعضا از شنیدن این موضوع شوکه شدند ، اما فردی به آنها می گوید که ترحم برای او را صرفا وقت تلف کردن است و اینکه آنها قول بدهند که چیزی به رسانه ها نگویند تا دیوانگی احتمالی رسانه ها باعث تحت الشعاع قرار دادن موسیقی گروه کوئین نشود.

در روز Live Aid ، فردی با مری و خانواده اش ارتباط برقرار می کند و جیم را به خانواده اش معرفی می کند.

در فیلم یک ربع اجرای آهنگ های “Bohemian Rhapsody”, “Radio Ga Ga”, “Hammer to Fall”, and “We Are the Champions”” را نشان می دهد. این فیلم که با عناوین بین المللی به پایان می رسد ، بیان می کند که فردی در سن ۴۵ سالگی، به دلیل ذات الریه ناشی از ایدز در ۲۴ نوامبر ۱۹۹۱ درگذشت .

فردی در تمام طول عمر خود، با جیم و مری رابطه ای صمیمی و دوستانه داشت و این که موسسه Mercury   Phoenix Trust به افتخار او برای کمک به افراد مبتلا به ایدز تاسیس شده است.

ارسال یک پاسخ