پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
مجله علمی پژوهشی هنر

نمایشگاه نقاشی های ایلیا تهمتنی در گالری سیحون

نمایشگاه نقاشی های ایلیا تهمتنی
71

نمایشگاه نقاشی های ایلیا تهمتنی در گالری سیحون

نمایشگاه آثار نقاشی ایلیا تهمتنی این روزها در گالری سیحون برپاست. ایلیا تهمتنی فعالیتهای هنری بسیاری را در زمینه تصویرسازی و نقاشی انجام داده است و در آخرین نمایشگاه خود بنام Placebo تعدادی از آثار خود را به نمایش گذاشته است. این هنرمند متولد سال 1359 شیراز است و تحصیلات خود را در زمینه کارشناسی ارشد تصویرسازی به انجام رسانیده. ایلیا تهمتنی با حضور در بیش از سی فستیوال داخلی و خارجی و نیز کسب عناوین مهمی از جمله دیپلم افتخار از جشنواره قوچ طلایی قبرس، جایزه اول جشنواره تابوردای آرژانتین، دیپلم افتخار جشنواره داوجون کره و عناوینی دیگر در رویدادهای داخلی رزومه فعالی را برای خود به ثبت رسانیده است. نمایشگاه جدید این هنرمند در گالری سیحون تا 18 آذر ماه میزبان علاقه مندان خواهد بود.

ایلیا تهمتنی در سالهایی که گذشت، همواره به ناسازگاری قدرت با ارزش های انسانی تاکید میکرد. سعی داشت زیبایی، با شدت و خشونت مورد حمله قرار گیرد تا گرایش های ضد زیباشناسانه ی نسل خود را بر ملا کند. طی این سال ها، از طریق تصویرسازی بر کاغذ حرف هایش را میزد: پوستر میساخت، کاریکاتور میکشید، طرح میزد… امسال و در این نمایش از طریق همان تخیّل _ همچون یک شَمَن _ با اعصار رابطه میگیرد تا در روابطی جدید به آرمانهای خود پاسخ دهد: قصه های جانوران (Fable) و جانوری که به مرور انسان میشود، دغدغه ای است تا او همواره ما را به خودمان نشان دهد!
“ده فرمان” روی ده بوم تلاشی ست تا با خطوط کم پیدایی ناشی از عمل نیروی جاذبه، و بی نظمی ی فوق العاده ی جانداران و هم زمان سامان بخشی به تعادل بوم توسط آینه های گرد: یک Ring و حلقه ی انسانی بسازد.
همچنان که نزول ده فرمان ” نقص میثاق الهی از سوی قوم بنی اسرائیل ” را ابدی کرد، ده فرمان او در بسترسازی هایی از زمین، دریا و آسمان، هستی شناختی ی نسلی را آشکار میکند که تلقی اش از ” آدم” ، یاداوری ی نزاع هابیل و قابیل تا جنگ خاورمیانه بوده است. او در افشای خصوصیات درونی مردمانش بسیار بی رحم است. همیشه همان را تصویر می کند که میبیند. کلان روایت های ” ده فرمان” به خرده روایت های معاصر اجتماع تبدیل میشود تا نقاش فرم را، با محتوا پر کند. ایلیا تهمتنی در این سالها بر یک نگره ی ارسطویی تاکید دارد: انسان، یک حیوان اجتماعی است. به آینه های بوم های او دقت کنید. «داریوش کیارس، آبان 1394»

نمایشگاه نقاشی های ایلیا تهمتنی نمایشگاه نقاشی های ایلیا تهمتنی نمایشگاه نقاشی های ایلیا تهمتنی نمایشگاه نقاشی های ایلیا تهمتنی

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.