خانه اخبار هنری ایران و جهان مسابقه هنری نوروز با هدف گسترش و اشاعه فرهنگ نوروزی

مسابقه هنری نوروز با هدف گسترش و اشاعه فرهنگ نوروزی

مسابقه هنری نوروز با هدف گسترش و اشاعه فرهنگ نوروزی

موضوع مسابقه: نوروز  |  برگزار کننده: آرتیبیشن
هدف: گسترش و اشاعه فرهنگ نوروزی با نگاه بین‌المللی  |  رشته‌های مسابقه: نقاشی، عکاسی، گرافیک، نقاشیخط

click here for download Latin form

نـوروز، جشن شکوهمـند ایران باستان، گــویای پیـشینه‌ی تابناک میهن ما و جلوه‌ای مهم از فرهنگ غنی قـوم ایران است. نوروز که قرن های دراز است بر همه جشن‌های جهان فخر می فروشد، از آن روسـت که یک قــرارداد مصنـوعی اجتماعـی و یا یک جشن ساده نیست. جشن جهان اســت و روز شادمانـی زمین، آسمان، آفتاب، جــوشِ شگفتـنـی‌ها و شـور زدن‌ها و سـرشـار از هیجان هر آغاز. نوروز گذشت زمان و دگرگونی‌های دوران را شاهد بوده و پیوسته با آمد و رفت الهام بخش خود پایان فصلی دیگر را به ساکنـان این سرزمین کهنسال اعلام کرده است. نوروز، تجدید خاطره بزرگی است. خاطره خویشاوندی انسان با طبیعت، مهر، دوستی، انسانیت و صلح. گذشت سال‌های دراز نه تنها از شکوهمندی سنّت‌های نوروزی نکاسته بلکه روشنگر این واقعیت بوده که بزرگ داشت نوروز و گرامی داشتن سنت‌های آن با احساس و اندیشه ایرانی، پیوند ناگسستنی یافته است.

خانه‌تکانی یکی از آیین‌های نوروزی است که مردم بیشتر مناطقی که نوروز را جشن می‌گیرند به آن پایبندند. در این آیین، تمام خانه و وسایل آن در آستانه نوروز گردگیری، شستشو و تمیز می‌شوند. این آیین در کشورهای مختلف از جمله ایران، تاجیکستان و افغانستان برگزار می‌شود. سفره‌ی نوروزی که یکی از آداب مرسوم و مهم نوروزی به حساب می‌آید باید قبل از سال تحویل و نوروز پهن شود. بهترین نقطه خانه که عاری از هرگونه کهنه‌گی یا آلودگی باشد انتخاب می‌شود سفره‌ی سفیدی می‌گسترانند و هفت، سین که ریشه در زمین داشته باشد را بر روی آن قرار می‌دهند؛ هفت‌سین عبارتند از: سیب، سمنو، سنجد، سبزه، سماق، سیر و سرکه. در کنار این هفت سین به اغلام زیر با نیت‌های اشاره شده نیز گذاشته می‌شود:

 سکه: به نیت رونق بخشیدن به رزق و روزی سال آینده  |   آب: نشانه پاکی، روشنایی و گشایش در کارها  |   برنج:  خیر، برکت، فراوانی و رفاه   |  شمع: روشنایی خانه و زندگی   |  عسل: شیرین کامگی  |  گل: تازگی  |  عود: بوی معطر  |  اسپند: دور شدن چشم حسود  |  آینه: انعکاس خوبی‌ها و رفع کدورت‌ها  |  تخم مرغ رنگی: باروری

کتاب مقدس که روشنی هر خانه ایرانی‌ست اشاره کرد. این سنت در شهرها و کشورهای مختلف و مذاهب ممکن است با چهرهایی متفاوت صورت گیرد ولی کلیت همان است که اشاره شد. از رن‍گ‌های سفره نوروزی می‌توان به سبز، قرمز و آبی اشاره کرد ولی رنگ‌های دیگر نیز دیده می‌شود. از آداب بعد از نوروز می‌توان به دید و بازدید از بزرگان اقوام و آشنایان اشاره کرد. عیدی دادن به کوچکترها و خوردن خوارک‌های نوروزی نیز از دیگر مراسم این ایام می‌باشد. هریک از آداب و روسوم ذکر شده بطور گستره و با آداب و روسوم خاص خود برگزار می‌شود.

 

شیوه، تکنیک و تعداد آثار:

۱- تکنیک و شیوه ارائه اثر، آزاد است.

۲- هر هنرمند میتواند حداکثر ۵ اثر ارسال نماید.

۳- از هر هنرمند حداکثر ۲ اثر به مرحله نهایی داوری راه پیدا می‌کند.

۴- آثار ارسالی باید برای اولین بار به نمایش درآمده باشد و در هیچ مسابقه یا نمایشگاه دیگری شرکت داده نشده باشد.

روش ارسال و انتخاب آثار:

۱-   ثبت‌نام، فرم درخواست و ارسال فقط از طریق پایگاه اطلاع رسانی آرتیبیشن به نشانی http://www.arthibition.net/competition امکان پذیر است.

۲-   ارسال تمامی آثار در هر یک از بخش‌های نقاشی، عکاسی، گرافیک و نقاشیخط باید بصورت الکترونیکی باشد.

۳-   ابعاد اثار حداقل 50×50 سانتیمتر و حداکثرx150 150 سانتیمتر و حداقل dpi 300 با فرمت JPEG مورد قبول است.

۴-   حجم هر تصویر ارسالی از اثر حداقل 1مگابایت و حداکثر 20 مگابایت باشد.

۵-   ارسال رزومه هنری و بیوگرافی هنرمند (حداقل 150 کلمه و حداکثر 200 کلمه) الزامی است.

۶-   فرم‌های مربوطه تکمیل و 3 اثر از آثار قبلی در حیطه فعالیت هنرمند بارگذاری شود.

۷-   فایل نوشتاری برای تشریح و تبین ایده و حیطه کاری هنری هنرمند Statement)) با حداقل 350 کلمه و حداکثر 1000 کلمه در قسمت مورد نظر آپلود کنند.

۸-   اطلاعات اثر (نام ، نوع، تکنیک، سبک، اندازه، سال، قیمت) باید قید شود.

۹-    حداکثر زمان اصلاح و تغییرات اطلاعات و آثار تا قبل از پایان زمان مسابقه می‌باشد .

شرایط و مقررات:

۱-    شرکت علاقه‌مندان، بدون محدودیت سنی‌ست.

۲-   آثار شرکت داده شده باید اصل باشد و هیچگونه کپی برداری از اثر هنری دیگری یا برداشته شده از جایی نباشد.

۳-   برای شرکت در مسابقه هر هنرمند باید فرم مسابقه را تکمیل کرده و اثار ارسالی از هیچ رسانه‌ای غیر از سایت آرتیبیشن مورد قبول نیست.

۴-   این مسابقه بصورت مجازی خواهد بود.

۵-   نمایشگاهی مجازی در سایت آرتیبیشن به نمایش گذاشته می‌شود و دررسانه‌های خبری آنلاین ایران و خارج از ایران نیز منتشر خواهد شد.

۶-   کیفیت آثار ارسالی و نحوه عکاسی از آثار باید بر اساس قوانین آرتیبیشن باشد.

۷-   آرتیبیشن حق استفاده از آثار در رسانه های چاپی و اطلاع رسانی، تبلیغات فرهنگی و نمایش در داخل و خارج از کشور را با ذکر نام هنرمند، خواهد داشت.

۸-   علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت  http://www.arthibition.net مراجعه نمایند و یا به ایمیل competition@arthibition.net  ایمیل ارسال کنند.

گاه‌شمار:

۱-    تکمیل فرم ثبت‌نام و ارسال آثار از 12 دی ماه 1394 در سایت آرتیبیشن www.arthibition.net می‌باشد.

۲-   آخرین مهلت ارسال آثار مسابقه تا 23:59 سی‌ام بهمن ماه 1394 می‌باشد.

۳-   اعلام نتایج 8 اسفند ماه 1394.

۴-   نمایشگاه مجازی نوروز از 10 اسفند تا 10 فروردین به مدت یکماه برای بازدید و خرید از طریق سایت آرتیبیشن http://arthibition.net/virtual_hibition امکان پذیر است.

۵-   جوایز برندگان تا 25 اسفند 1394 به برگزیدگان ارسال خواهد شد.

ایمیل: competition@arthibition.net

نشانی: تهران، مطهری، خیابان علی اکبری نبش زینالی، پلاک ۱۱۱ طبقه اول، واحد ۳ آرتیبیشن

تلفن ۹۵۱۱۸۵۰۰ ۹۸۲۱+

مسابقه هنری نوروز آرتیبیشن

حتما بخوانید

ساخت هویت برند با تیم طراحی  Without

ساخت هویت برند برای محصولاتی آسیاییتیم طراحی  Without یک مارک بین فرهنگی و هویت برند بسته بندی برای خط غذایی جدید آسیایی Kelly Loves...

کیک گیاهی روبات فودز

کیک گیاهی و برند روبات فود کیک گیاهی روبات فودز کوچک ، اما قدرتمند ، استقبال غیر منتظره از این کیک های تکه ای باعث...

چگونه با ORS ورزشی آسوده داشته باشیم ؟

آب برای علاقه مندان دوچرخه سواری تعداد زیادی از کسانی که زیاد پیاده روی میکنند، علاقه مندان دوچرخه سواری وشرکت کنندگان در کمپ ها نمک...

اسنک زیتون Olipop در بسته بندی جدید

تولید اسنک زیتون به عنوان تنقلات سالممجموعه Orhan Irmak ، بسته بندی اسنک زیتون Olipop را در انواع مختلف طراحی می کند. طرح Orhan Irmak...

قهرمانان خیالی دنیای مارول – نسخه ۵۷

دنیای مارول و قهرمانان خیالی آن آنچه که در این نسخه مورد بررسی قرار گرفته است نگاهی است به دنیای مارول ها و کاراکترهای مختلف...