پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
مجله علمی پژوهشی هنر

محمد شمس – عکاس

محمد شمس - عکاس
60

الهام از دالی و کوبریک در خلق آثار خلاقانه عکاسی محمد شمس

تصاویری که هنرمند جوان، محمد شمس در زمینه عکاسی به ثبت رسونده، حاکی از خلاقیت و توانایی‌های ایشون در سبک‌های مختلف هنری هست. تصاویری که اکثر اونها سیاه سفید هستن و حتی در صورت حضور رنگ، این تصاویر ترکیب بندی ویژه خودشون رو حفظ میکنن. عکاسی برای محمد شمس تنها به معنای ثبت یک رویداد ساده نیست و بقول این هنرمند، میشه چیزهایی رو فراتر از یک نگاه ساده در عکاسی مشاهده کرد.
از دیدگاه این هنرمند، یک عکاس برای پیشبرد اهدافش، علاوه بر عکاسی باید با تمامی شاخه‌های هنری در ارتباط باشه و باید اعتماد رو جذب کنه و آثارش رو مورد توجه مخاطبین یعنی مردم قرار بده. محمد اعتقاد داره که یک عکاس باید اطلاعات تئوری خودش رو هم در زمینه‌های دیگه‌ای مثل اقتصاد، موسیقی و حتی سیاست افزایش بده، چون این موارد میتونن در خلق آثارش موثر باشن. الهام بخش آثار این هنرمند، سالوادور دالی و استنلی کوبریک هستن و تاثیرپذیری در آثار این هنرمند از سبک‌های سورئالیسم و اکسپرسیونیسم مشهود هست.

مشاهده آثار و متن کامل در ماهنامه هنرهای تجسمی پان آرت: نسخه بیست و نهم پان آرت

محمد شمس - عکاس

مختصری از خودتون و فعالیتی که انجام میدین صحبت کنید…
سابقه بیست سال تدریس هنرهای تجسمی، طراحی گرافیک و عضویت در انجمن خوشنویسان ایران رو دارم و همینطور مدیر و بنیانگذار موسسه‌ی ترکیب هنر هستم. برگزاری هشت نمایشگاه انفرادی و شرکت در ده نمایشگاه گروهی در رشته نقاشی‌خط هم در فعالیت‌های هنری من قرار داره. بیشتر زمان من در موسسه به آموزش و انجام پروژه‌های گوناگون در زمینه هنرهای تجسمی (طراحی، نقاشی، نقاشی‌خط) سپری میشه. لازم به ذکره که نمایشگاه‌های متعددی نیز جهت هنرجوهایی که دارم، برگزار کردم. سالها تدریس و دیدن پیشرفت و موفقیت‌های هنرجویانم باعث ایجاد انرژی مضاعفی شده تا در این راه قدم بردارم، البته علاقه شخصی و تمرکزم در رشته نقاشی‌خط بوده و هست.

فعالیت موسسه ترکیب هنر چی هست و ایده شکل گیری اون چطور به ذهن شما خطور کرد؟
موسسه ترکیب هنر از بدو تاسیس با هدف آموزش مهارت‌های مربوط به شناخت درون و ارتباط موفق و موثر و بعد از اون با هدف آموزش هنر شکل گرفت. بنظر من یکی از بزرگترین معضلات جامعه ما، عدم ارتباط با خویشتن خویش و باور قدرت‌های درونی بخصوص حضور نیرویی مهربان و بخشنده به اسم خداوند بزرگه که در صورت یافتن و دریافت این انرژی بیکران، انسان میتونه در هر رشته‌ای از لحظه‌ لحظه‌های مسیر لذت ببره و سپاسگزار باشه. حالا این رشته میتونه هنر باشه که اتفاقن در زمینه کارهای هنری به جرات حضور یگانه بی‌همتا، دادار هستی ، خدای مهربان بسیار پر‌رنگتر و نیز وسیعتره. در هر حال، ایده من اینه که هر وقت حال درونی، مساعد و پرانگیزه باشه، کارها هم روان و عالی پیش میره. متاسفانه در جامعه به مقوله شناخت و عرفان نه تنها توجه شایانی نمیشه، حتی اونرو در حاشیه میدونن. در حالی که این مورد، اصل و بنیاد زندگی و موفقیت به شمار میاد.

مشاهده آثار و متن کامل در ماهنامه هنرهای تجسمی پان آرت: نسخه بیست و نهم پان آرت

محمد شمس - عکاس محمد شمس - عکاس محمد شمس - عکاس

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.