پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
مجله علمی پژوهشی هنر

محمدرضا زرقان – تصویرساز دیجیتال

محمدرضا زرقان تصویرساز دیجیتال
70

ساخت دنیایی جدید بر اساس تخیلات تصویرسازی در آثار محمدرضا زرقان

محمدرضا زرقان جزء اون دسته از هنرمندانی هست که ثابت موندن در یک نقطه و پیشرفت نداشتن در کار آزارش میده. ایشون در یک برهه زمان کوتاه پیشرفت چشم‌گیری داشته و همه این پیشرفتش رو مدیون طراحی کردن بی‌وقفش می‌دونه. محمدرضا اینطور بیان میکنه که: “در عین حال که تمرینهای مربوط به کارم رو انجام میدم علاقه شدیدی به خوندن داستانهای افسانه‌ای و تخیلی و دیدن فیلم دارم.”
خوندن مجموعه رومان های هری پاتر نوشته جی کی رولینگ و دیدن انیمیشن غول آهنین تاثیر زیادی روی آثار این هنرمند داشته و ذهن او را از کودکی خیال‌پرداز بار آورده. در حال حاضر تمام دغدغه این هنرمند، پیدا کردن نگاهی تازه رو به دنیای تصویرسازی هست به طوری که تمام رویاها و تخیلاتش رو در قالب تصویر ارائه کنه و با وجود پیشنهادهای کاری که داشته تا الان بیشتر وقتش رو برای کارهای شخصیش گذاشته.

مشاهده آثار و متن کامل در ماهنامه هنرهای تجسمی پان آرت: نسخه سی و پنجم پان آرت

محمدرضا زرقان تصویرساز دیجیتال

کمی از پیشینه هنری خودتون صحبت کنید…
تا جایی که یادم هست علاقه زیادی به نقاشی کردن داشتم و همیشه دوست داشتم خلق کنم و از همان کودکی درگیر این مساله بودم. در سنین نوجوانی به کارتون و کاریکاتور علاقه‌مند شدم و در این زمینه مشغول به فعالیت بودم. اون دوره در مسابقات داخلی و بین‌المللی شرکت می‌کردم و همچنین با چند روزنامه و مجله مشغول به کار بودم و این مساله زمانی شکل جدی‌تر به خودش گرفت که با دوست خوبم «امیر گل‌محمدی» آشنا شدم. در همون دوران بود که به اهمیت طراحی پی بردم و بعد از اون به صورت جدی بحث طراحی رو پیش گرفتم و جا داره در این زمینه از راهنمایی‌های استاد خوبم «هادی گل‌محمدی» تشکر کنم. در همان دوران با هنرمندانی چون Ashleywood – Philhale – Kent Williams- Sergey Kolesov و همچنین هنرمندان ایرانی مانند «سهیل دانش اشراقی» و «فراز شانیار» آشنا شدم و این آشنایی در شکل گیری علایق و جهت‌دهی کاری من تاثیر به سزایی داشت. بعد از اون وارد دانشگاه شدم و در حال حاضر هم در رشته انیمیشن در حال تحصیل هستم و اینطور با رویاهای بزرگ وارد دنیای تصویرسازی شدم.

از چه روشهایی برای خلق کاراکترهای خودتون استفاده میکنید؟
به ایده گرفتن خیلی اعتقاد دارم و سعی میکنم با الهام گرفتن از محیط اطرافم به نکاتی دست پیدا کنم که از اونها برای خلق آثارم استفاده کنم. در مرحله بعد شروع به اتود زدن میکنم و زمانی که به اتود نهایی رسیدم اونرو در فضای فتوشاپ، اجرای نهایی می‌کنم و مهمتر از همه اینکه قراره با چه تکنیکی، در چه ژانری و در چه مدت زمانی تولید شه و همچنین سفارش‌دهنده واقعن از من چی می‌خواد.

مشاهده آثار و متن کامل در ماهنامه هنرهای تجسمی پان آرت: نسخه سی و پنجم پان آرت

محمدرضا زرقان تصویرساز دیجیتال محمدرضا زرقان تصویرساز دیجیتال محمدرضا زرقان تصویرساز دیجیتال

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.