خانه معرفی هنرمندان فاطمه مرادی - مجسمه ساز

فاطمه مرادی – مجسمه ساز

مجسمه‌های سنگی برگرفته از لطافتی شاعرانه در آثار فاطمه مرادی

مجسمه سازی های هنرمند جوان، فاطمه مرادی ، از اون جهت جذاب هست که روح لطیف شاعرانه ای در چیدمان و رنگ آمیزی سنگها، جریان داره. همچنین ارتباط دادن فرم و نوع چیدمان سنگها برای کاربرد در نقاشی و حساسیت در ایجاد بافت، جلوه خاصی به آثار ایشون داده. ایده های این هنرمند علاوه بر طبیعت، از دیدن سنگ نگاره‌های دوره پارینه سنگی و مجسمه های مصر و آفریقا ایجاد میشه و حتی آرزو، ترس و غلبه بر اونها رو هم به آثارش وارد میکنه. حس این هنرمند در جمله ای راجع به آثارش به این شکل نهفته شده: ” وقتی صدای سنگها رو شنیدم، بخش بیشتری از زندگیِ من رو به خودشون اختصاص دادن. از اون پس، سنگ های مکان های مختلف رو به کنارم دعوت می کنم و با هم  به مجادله می پردازیم.”

مشاهده آثار و متن کامل در ماهنامه هنرهای تجسمی پان آرت: نسخه بیست و چهارم پان آرت

فاطمه مرادی - مجسمه ساز

اولین جرقه‌ها برای تجلی ایده‌ها و آثارتون از کجا و چه زمانی شروع شد؟
جلوی کفش های خودم و دوستم همیشه زود خراب میشد. از خونه تا مدرسمون زمین خاکی بود و پر از سنگهای ساکن و ساکت که در مسیر خونه تا مدرسه اونهارو به حرف می آوردیم و با خودمون مسیرشون رو تغییر میدادیم. تا قبل از طلوع خورشید و تا زمانیکه نم در خاک وجود داشت خانه های گلی میساختیم و با سنگ اطراف اونها دیوار کشی میکردیم. سنگها وسیله بازی ما بودن. شاید این آغاز ماجرا باشه و شاید بسیار پیش از اینها ماجرا آغاز شده و من بخاطر ندارم. سالهای بعدتر، خونه ما به دریا نزدیکتر شد. هم آغوشی دریا و زمین، رازهای زیادی برای من با خودش داشت و بخش عمده‌ای از مشاهدات و تجربیات تصویری من رو ساخت. در اونجا سنگهایی رو دیدم که بدون اینکه من سوالی ازشون بپرسم، دریا میپرسید و اونها به صدا در می آمدند و فرم و شکل‌های متفاوتی به خود می گرفتن. سنگ ها سخنی پیچیده داشتن و حفره میساختن از تقدیر سرنوشت، تا مکانی برای فرو رفتن در اونها باشیم و همدیگه رو بهتر درک کنیم. مرگ تدریجی دارن اما با لحظه. لحظه درد، وحشت و آه … وقتی صدای سنگها رو شنیدم، بخش بیشتری از زندگیِ من رو به خودشون اختصاص دادن. از اون پس، سنگ‌های مکان‌های مختلف رو به کنارم دعوت می‌کنم و با هم به مجادله می پردازیم و شکل و فرم‌هایی که به خود گرفتن، نمایانگر شخصیت هایشان هستن. پس سنگ ها روح دارن … میرقصن، متولد میشون.

این کیفیات ذهنی شما و تبادلاتتان با طبیعت چگونه تبدیل به نقاشی و آثار حجمی میشه؟
از سنگها طراحی میکنم و روی سنگها رنگ میزنم. از فرم های اونها برای نقاشی هایم استفاده میکنم. علاقه زیادی به فرم و بافت سنگها دارم و سعی میکنم در نقاشیهام بافت اونرو را با حساسیت زیاد کار کنم. توجه به خصوصیات صوری و تجسمی اونها در نقاشی، گفتگوی جدیدی بین ما صورت میده و هر روز به دنبال اتفاق تازه ای بین همدیگه هستیم. در حقیقت نقاشی و تولید آثار حجمی، تداوم همان گفتگویی هست که بار نخست میان زمزمه سنگهای ساحل و دریا شنیدم و به نوعی راه سخن گفتن اونها برام در نقاشی متجلی شد. راه دریافتن رازهایی که گاه از خود سنگها فراتر میره و سایر پدیده‌ها و مفاهیم هستی رو نیز در بر می‌گیره.

مشاهده آثار و متن کامل در ماهنامه هنرهای تجسمی پان آرت: نسخه بیست و چهارم پان آرت

فاطمه مرادی - مجسمه ساز فاطمه مرادی - مجسمه ساز

حتما بخوانید

زندگی ون گوگ و فیلم های ساخته شده از آن – قسمت دوم

سینما و زندگی ون گوگدر قسمت اول از معرفی سینما و هنرمند نقاش ون گوگ ، به بررسی سه فیلم ساخته شده درباره زندگی...

انجمن هنرهای تجسمی عنوان کارگاهی در خوزستان

ابوذر محمدی در کارگاه انجمن هنرهای تجسمی رییس انجمن هنرهای تجسمی خوزستان با اشاره به ادامه فعالیت‌های انجمن هنرهای تجسمی در قالب هفته گرافیک گفت:...

هنر را حد و مرزی نیست – نسخه ۵۴

هنر را حد و مرزی نیست والت دیسنی : "ما در حال حرکت به جلو، باز کردن درهای جدید و انجام کارهای جدید هستیم ....

اینستالیشن تعاملی ریچارد سرا

از دنیای ریچارد سِرا تا اینستالیشن تعاملی اینستالیشن ، هنری است که در آن با استفاده از ابزارالات، ‌محصولات و تکنیک‌های مختلف اقدام به خلق...

زندگی ون گوگ و فیلم های ساخته شده از آن – قسمت اول

سینما و فیلم ون گوگفیلم ون گوگ در دنیای سینما موضوعی است که بسیار مورد توجه بوده و در این قسمت سعی بر بررسی...