پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
مجله علمی پژوهشی هنر

تاریکخانه دیجیتال

0 45

یکی از آرزوهایی که عکاسان داشتن. یعنی وجود نرم افزاری  مخصوص کارهای عکاسی. چیزی شبیه آتلیه یا تاریکخونه که بصورت سنتی در قدیم و البته الان هم!!! هست. شرکت ادوبی که قبلا خیلی از امکانات عکاسی و روتوش تصاویر رو در برنامه محبوب خودش یعنی فتوشاپ ارایه داده بود، با گسترش نرم‌افزارهای طراحی خودش سعی داشت تا برنامه‌ای هم مخصوص عکاسان ارایه بده. البته این پروژه ای بود که از سال 2000 کلید خورده بود. بهرحال بعد از کلی مشاوره با عکاسان مطرح دنیا، برنامه ای به اسم Lightroom ساخته شد و یکی از افتخارات ادوبی این هست که در ساخت این برنامه علاوه بر تیم طراحی خودش، از عکاسان مشهور دنیا هم کمک گرفته تا یک برنامه بی عیب و نقص رو ارایه بده. خیلی از امکانات ارائه شده در فتوشاپ، در برنامه تاریکخانه‌ی ادوبی هم هست. منتهی توجه بیشتر بروی کار با تصاویر هست. اصلاح بریدگی‌های عکسهای قدیمی، اصلاح تــُن رنگ، روتوش تصاویر، نورپردازی، ترکیب نورهای HDR و انجام کارهایی بروی چندین تصویر بطور همزمان از جمله کارهای این نرم‌افزار محبوب یعنی Lightroom هست. با پیشرفته تر شدن نرم‌افزارها و ورود امکانات جدید، و همینطور تولید نسخه 5.0 از این برنامه مروری میکنیم به امکانات نسخه جدید و تاریخچه ای مختصر از تاریکخانه‌ی ادوبی.

پان آرت

پیشنهاد نسخه اول این برنامه رو در سال ۲۰۰۷ میلادی، کهنه سرباز مدیر محصولات ادوبی، یعنی Mark Hamburger ارایه میکنه. اون زمان با اسم مستعار Shadowland نسخه اول با زبان برنامه‌نویسی Loa که در ساخت بازیها خیلی محبوب بود ساخته میشه. تیم ادوبی تا قبل از ساخت نسخه اول، بیشتر به زیبایی و به قول معروف Interface نرم افزار فکر میکرد. بخاطر همین از فردی به اسم  Phil Clevenger استفاده کردن که مسوول طراحی ظاهر برنامه محبوب  Kai Krause که فتوشاپ کاران عزیز با پلاگینزهای اون آشنایی جانانه ای دارن، بود. در زمان طراحی نرم افزار هم از عکاسان مشهوری مثل George Jardin دعوت به همکاری شد.

پان آرت

سال ۲۰۰۸ نسخه دوم روانه بازار میشه. با استقبالی که از نسخه اول شده بود امکانات دیگه ای مثل حمایت از چندین مانیتور، سیستم ۶۴ بیتی، ارایه خدمات بیشتر در زمان چاپ و تغییر ظاهر برنامه به نرم‌افزار اضافه میشه. این روند تا نسخه چهارم هم ادامه داشت و هر نسخه امکانات جدیدتری رو به عکاسان حرفه ای ارایه میکرد. گرفتن نویز تصاویر، جلوه های ویژه ای مثل سیاه سفید کردن حرفه ای تصاویر، امکانات HDR و کلی فیلتر و افکت دیگه به برنامه Lightroom اضافه شد و کلی از ابزارهای قدیم مثل Brush, Gradient, Perspective هم قویتر و دقیقتر برای عکاسان تعریف شدن. روتوش‌کاران عزیز حتما با مهر لاستیکی و ابزار چسب زخم در فتوشاپ آشنا هستن. این ابزارها بقدری قوی ظاهر شدن که توجه هر عکاسی رو برای اصلاح تصاویر به خودش جلب میکرد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:  در میان تپه ها، فیلمی از محمدرضا کیوانفر

نسخه‌ی پنجم و امکانات جدید

نسخه پنجم برنامه Lightroom که به تازگی منتشر شده امکانات خیلی جالبی رو برای عکاسان و طراحان ایجاد کرده. البته نسخه Beta برای پیش نمایش و معرفی نرم افزار بتازگی معرفی شده و حداقل باید مدتی رو صبوری کنین تا نسخه آپدیت شده‌ی اون وارد بازار بشه.

۱- ساخت آلبوم: امکان تهیه آلبومی حرفه ای از تصاویر برای پرزنت کردن شاهکارهای هنری خودتون.
۲-  بازیابی سایه و هایلات تصاویر: با ورود نسخه جدید امکانات بیشتری برای بازیابی سایه ها و نورهای از دست رفته در زمان عکاسی هست.
۳- باز کردن تصاویر: امکانات جدید شامل اصلاح تصاویر در زمان باز کردن هم هست. مثل هیستوگرامی پیشرفته با کلی امکانات.
۴- اصلاح تصاویر: امکان اصلاح تصاویری که در طبیعت گرفته شدن، البته بدون تخریب نورپردازی و جلوه های طبیعی عکاسی.
۵- کلیپ های ویدئویی: مرتب سازی، مشاهده و ساخت تنظیماتی مربوط به کلیپهای وارد شده.
۶- ابزارهای قلم مو: امکان تنظیم دقیق تر قلم موهای انتخاب شده برای تنظیم نور و رنگ.
۷-  تبدیل تصاویر رنگی: کنترل کردن هرچه بیشتر تصاویر در زمان تبدیل به حالت خاکستری.
۸- کاهش نویز: ساخت پردازشگری جدید برای کاهش نویز و رسیدن به شفافیت مناسب در عکس.
۹- قالبهای آماده: ارایه قالبهای آماده ای از جلوه های مختلف برای اجرای سریعتر بروی تصاویر.
۱۰- ارتباط و اشتراک: پیشرفت در اشتراک گذاری تصاویر اصلاح شده از طریق ایمیل و شبکه های اجتماعی.

[divider_adv topwidth=”0″ bottomwidth=”0″ linecolor=”#adadad” ]
منتشر شده در نسخه پنجم ماهنامه دیجیتال هنرهای تجسمی پآن آرت

ارسال یک پاسخ